Jak se líčí Berberky

 
0lahvickan_1506254344.jpg

Tentokrát tu máme jednu zajímavost především pro dámy. Nejedná se o flakón na parfém, ani dózičku na šňupací tabák, jak by se mohli domnívat třeba pánové.

Jedná se o starou lahvičku na oční linky včetně původního aplikátoru. A ne ledajakou! Ručně vyráběná lahvička z kovu a zvířecí kosti pochází až z dalekého Maghrebu a používaly jí ženy Berberky na kohlové oční linky. Stáří je odhadováno na cca 100 let a je perfektně zachována.

A co vlastně Berberky a líčení? Oči jsou to jediné, co z jejich zahalených tváří kouká, a proto jim kladou velký důraz. Běžně se berberské ženy nelíčí mnoho, avšak při slavnostních příležitostnostech je líčení velmi výrazné. Tradiční je malba henou na ruce, nohy, ale někdy i obličej. Výrazné jsou pak linky kolem očí a nabarvené obočí. K tomu používají právě kohlové barvivo (černý prášek), na které mají tyto ručně vyráběné a překrásné zdobené lahvičky. Ty bývají z různých materiálů, ale nejčastěji jsou v kombinaci kovu s nějakým přírodním materiálem, ať již kost nebo kámen (achát, jaspis, a jiné). Výrazné oční linky mají zároveň ale i praktický účel! Chrání totiž oči, neboť černá odráží paprsky žhnoucího saharského slunce. To praktikují i muži ryze z praktických důvodů. Vzpomeňte si třeba na typický obraz válečníka z kmene Tuarégů, celého zahaleného v modrém oděvu, jemuž koukají pouze silně podmalované černé oči. Vzory a styl líčení se u berberských národů liší dle určitého kmene a lokace, kde žijí. Ať už se jedná o Berbery ze severu Afriky, Tuarégy či jiná etnika Afriky, černé linky jsou vždy dominujícím prvkem líčení.

                                                                                            


Autor: Mgr. Ing. Marie Kurešová (Antik Kureš)
Foto: © soukromá sbírka Antik Kureš