Je libo cigárko ... aneb trocha tabákové historie

 
cigaretove_1505147453.jpg

Je libo cigárko? … pojďme si povědět něco o historii kouření.

Pokud budeme pátrat po samém začátku kouření tabáku, dostaneme se až k roku 500 př.n.l. k civilizaci starých Mayů v Mexiku. Původní obyvatelé amerického kontinentu tabák nejen kouřili, ale i žvýkali, pojídali a šňupali.

Evropané si na tuto lahůdku museli počkat až do roku 1492, kdy Kryštof Kolumbus objevil nový kontinent a s ním i pěstování a používání tabáku. Jako první kultivovali v Evropě tabák Portugalci a rozšířili ho po celém světě. Zpočátku se ho snažili využívat lékaři k léčebným účelům a v šestnáctém století se kouření stává společenským rituálem. Zpočátku bylo kouření výsadou bohatých, protože bylo zapotřebí drahých dýmek a různého náčiní. Později, roku 1614 se stává španělská Sevilla světovým producentem doutníků.

Nový zlozvyk vyvolal i mnoho negativních názorů a kupříkladu ve Švýcarsku, Persii, Turecku či Rusku byly za užívání tabáku stanovené kruté tresty a sankce až po trest smrti. Papež Urban VIII vydal bulu, která odsuzovala tabák v jakékoliv formě a kuřáci byli vyloučeni z církve. V Turecku bylo kouření dýmky trestáno propíchnutím nosu samotnou dýmkou.

Objevení cigaret se přisuzuje egyptskému dělostřelectvu, když během Turecko – Egyptské války v roce 1832 vyzkoušeli balit tabák do papírových tubusů, používaných původně na střelný prach. Používání cigaret se rychle rozšířilo v Egyptě i Turecku. Popularita cigaret v Evropě vzrostla v období Krymské války kolem roku 1850, kdy britští vojáci zjistili, že cigarety jejich tureckých spojenců jsou více praktické než doutníky a fajfky. Dalšímu rozšíření cigaret pomohl v roce 1880 James A. Bonsack vynálezem balicího stroje. Tento stroj zabalil víc než 10 000 cigaret za hodinu a tím o mnoho snížil jejich cenu.

Pro požitek, noblesu a krásu kouření cigaret byly počátkem 19. století vyráběny tzv. špičky na cigarety. Většinou ze dřeva, parůžků a především z nerostu jehož vzorec je vcelku jednoduchý -  Mg4Si6O15(OH)2•6 H2Jedná se o Sepiolit, neboli Mořskou pěnu.  Je to nerost příbuzný mastku, dostatečně měkký aby mohl být vyřezáván a dostatečně tvrdý aby mohl být leštěn. Je pórovitý, tudíž časem a kouřením mění barvu z bílé až po medově hnědou. 

… Pokochejte se našimi překrásnými cigaretovými špičkami …

 

 "Člověk se snaží vše nové napodobovat a velká většina nerozumných lidí si tak ničí své nejlepší síly kouřením tabáku. A ti, kteří jednou propadli této neřesti stálého vyčerpávání, vedou vinnou kouření bezútěšný život. Nemohou přestat kouřit, protože zvyk příliš vnikl do jejich povahy. Nová páchnoucí rostlina podrývá zdraví, sžírá jmění, je hanba se na ni podívat, je ohavná k čichání, škodlivá k mozku, neprospěšná plicím a pachem černého kouře představuje co nejživěji dým pekelný. "  - anglický král Jakub I. roku 1603


Autor: Antonie Kurešová (Antik Kureš)

Foto: © Antik Kureš